Naturoterapia

To co bardzo często obserwuję to to, że większość z nas pędzi. Brakuje nam powiązania między myśleniem a czuciem, umysłem, ciałem, działaniem i wyobraźnią, wolą i odbiorem. Nie wiemy jak podążać za naturalnymi biorytmami naszych ciał, planet, natury. A przecież jesteśmy jej, Natury, częścią! W myśl Medycyny Chińskiej wręcz dosłownie możemy powiedzieć, że żyjemy między Niebem a Ziemią.

I to nie tylko nasz problem. Nas ludzi XXI wieku. Już ponad dwa tysiące lat wcześniej, w czasach Żółtego Cesarza, Huang Di, w jednym z najważniejszych dzieł Medycyny Chińskiej pisano:

…. w dawnych czasach wszyscy ludzie żyli sto lat i nie było u nich widać oznak starości. A dzisiaj starzeją się przedwcześnie i dożywają zaledwie pięćdziesięciu lat. Czy przyczyną tego jest zmiana środowiska, czy może dzieje się tak, ponieważ ludzie porzucili zasady właściwego życia? (…) Piją wino jak pije się wodę i ulegają zgubnym zachciankom. (…) Gonią za podnietami i krótkotrwałymi przyjemnościami, lekceważąc naturalny rytm i porządek wszechświata. Nie dbają o regularny tryb życia, właściwe odżywianie i prawidłowy sen.

To nasz styl życia jest kluczowym czynnikiem wpływającym na nasze zdrowie. A czym ten styl życia jest? Dla każdego czymś innym.

Gdy się rodzimy nie otrzymujemy wielkiej księgi z napisem instrukcja obsługi. A szkoda. Nie wiemy jak sobie radzić z naszym skomplikowanym organizmem przez cały okres jego życia. Rodzice i ludzie, których spotykamy na swojej drodze pokazują nam wiele możliwości ale to my sami musimy sami podejmować decyzje o tym jak żyć. Co jeść, jak równoważyć pracę i odpoczynek, jak dobrze spać, jak radzić sobie z emocjami.

I tak bardzo jak pędzimy, tak każdego dnia jesteśmy coraz bardziej zalewani informacjami o wielu różnych sposobach, jak możemy i jak powinnismy żyć, jeść czy ćwiczyć ciało.

Istoty ludzkie nie są maszynami. Działamy zgodnie z prawami natury. Nasze ciała i psychika są dostrojone do czasu i pływów natury – rytmu dnia i nocy, cyklu księżycowego, czterech pór roku. Zdrowie ludzkości jest bezpośrednio związane z warunkami panującymi w środowisku. Jeśli klimat jest zbyt gorący lub zbyt zimny, cierpimy. Jeśli nasza woda jest zanieczyszczona, chorujemy. Jeśli nasze powietrze jest zanieczyszczone, nie możemy oddychać. To tak, jakbyśmy byli połączeni z naturą niewidzialną siecią przyczyn i skutków, substancja z substancją, energia z energią. 

Ludzkie ciało to ekosystem. W ten sam sposób, w jaki ekosystemy w przyrodzie składają się z rzek, lądów, gór, chmur itd., ekosystem ludzkiego ciała składa się z organów, płynów i energii. Tak jak w przyrodzie istnieją złożone zależności istnieją równie złożone, ale możliwe do prześledzenia relacje między różnymi systemami ciała 


W moim odczuciu podążanie i obserwowanie ścieżkami natury jest tą właściwą drogą. I tą drogą chciałabym Ci pomóc iść. Chciałabym przypomnieć Twojemu Ciału i Twojemu Sercu jak to jest działać w równowadze. Chciałabym nauczyć Cię słuchać swojego ciała, serca, ducha. Chciałabym, żebyś umiał sam pokazywać swojemu ciału jak to jest działać w harmonii. Chciałabym byś umiał podążać za porami roku i starał się w tym szalonym świecie wykorzystywać tę wiedzę. Chciałabym by naturalne pożywienie odżywiało a nie tylko karmiło Twoje ciało. Chciałabym byś umiał czerpać siłę z tego co daje Ci świat, który Cię otacza. Byś umiał wzrastać w nim ale i bronić, gdy przyjdzie potrzeba. Byś umiał znaleźć swoją drogę i konsekwentnie nią kroczył. Byś w swojej naturze umiał znaleść swoją równowagę. Chcę być wsparciem w drodze, która jest dobra dla Ciebie. Chcę Ci o tym przypomnieć, bo Ty już to wiesz!!! Tylko czasem nie do końca sobie to uświadamiasz i przypominasz. Bo to wszystko jest w Tobie! Czasem potrzebny jest tylko większy lub mniejszy impuls by to przypomnieć!

I tym właśnie jest naturoterapia dla mnie.

Tak doskonale wiem, że w wielu miejscach znajdziesz szeroki opis tego jakie metody, techniki, produkty oferują naturoterapeuci. I naturalnym będzie, że i ja będę wiele różnych metod, technik i produktów proponować. Wszystko po to byś wiedział jak dbać o swoje zdrowie samodzielnie.