Akupunktura
„Każdy punkt to wiersz złożony z ciała, mięśnia, ścięgna, nerwu, krwi, płynu. Słowo, obraz, dusza i odrobina światła gwiazd. Każdy punkt ożywa raz za razem, gdy go dotykamy. Przy każdym wkłuciu igły jakby Niebo i Ziemia zbliżały się.”
W myśl Medycyny Chińskiej w naszym ciele poprzez skomplikowany splot meridianów płynie Energia zwana Qi. Jesteśmy utkani z sieci wzajemnie przenikających się dróg Qi. Naturalnie te drogi wzajemnie się wspierają, przenikają i dopełniają by budować harmonijny przepływ Qi. By budować zdrowego, szczęśliwego Człowieka.
Jednak czasem poszczególne nici sieci meridianów nie działają prawidłowo. Akupunktura ma na celu przywrócenie tej równowagi. Sprawia, że qi płynie harmonijnie a my czujemy się dobrze.
Akupunktura to nie magia.
Jest gałęzią Medycyny Chińskiej, która ma tradycję liczoną w tysiącach lat a każdego dnia pojawiają się nowe zachodnie badania potwierdzające jej działanie.
Jak to więc działa??
Akupunktura polega na stymulowaniu tzw. punktów akupunkturowych znajdujących się na meridianach. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się specjalne igły akupunkturowe.
Po wkłuciu igły w skórę aktywowane są receptory czuciowe, które następnie pobudzają nerw, który przekazuje impulsy do układu podwzgórzowo-przysadkowo-nadnerczowego. Tam zachodzi wiele złożonych interakcji między mózgiem, hormonami i gruczołami. Regulowane jest w ten sposób wiele procesów zachodzących w ciele. A tak naprawdę to tylko jeden z wielu mechanizmów jakie zachodzą po wkłuciu tej przysłowiowej igły. Biorąc pod uwagę biochemię akupunktury podczas nakłucia punktu akupunkturowego, do krwi wydzielane sa m.in.: endogenne opioidy, serotonina, oksytocyna, ACTH, cholecystokinina, neuropeptydy i wiele wiele innych trudnych do wymówienia związków biochemicznych.
Na co może pomóc akupunktura?
Chciało by się powiedzieć, że na wszystko. I jestem o tym mocno przekonana. Tylko czasami obawiam się, że moje przekonanie jest zupełnie inne niż Twoje gdy zjawiasz się w moim gabinecie.
Kiedy wyjaśniam jak to działa osobom pierwszy raz stykającym się z akupunkturą, często dostaję dodatkowe pytania o to, czy akupunktura może wyleczyć takie rzeczy jak rak, cukrzyca, choroba Alzheimera i inne ekstremalne dolegliwości. Bez wątpienia są to bardzo wyniszczające choroby. I jestem przekonana, że najlepiej leczyć je kombinacją leczenia zarówno zachodniego jak i wschodniego.
To, co mogę powiedzieć z pewnością, to to, że akupunktura pomaga w różnych dziedzinach życia człowieka. Kiedy mamy do czynienia z przewlekłą chorobą, istnieje tak głęboka nierównowaga w ciele, że główna troska danej osoby może nie zostać zmieniona w sposób, w jaki na to liczy. U tych osób, chociaż ich choroba może nie zostać wyleczona, ich jakość życia na pewno się poprawi, a wiele objawów będzie można leczyć za pomocą akupunktury.
Ale żeby było łatwiej i przejrzyściej pozwól, że wypunktuję po zachodniemu w czym akupunktura ma ogromne pole do popisu. Wg Who są to m.in. alergiczny nieżyt nosa (w tym katar sienny),astma oskrzelowa, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, nie zależna od insuliny, choroba niedokrwienna serca (dławica piersiowa), kolka nerkowa, kolka żółciowa, leukopenia, anemia, nawracające dolne zakażenie dróg moczowych, ostre przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego, otyłość, hiperlipemia, kamica moczowa, kamica żółciowa, przewlekłe wrzodziejące zapalenie okrężnicy, półpasiec i inne infekcje wirusowe i bakteryjne, zaburzenie gastrokinetyczne, biegunki, choroby autoimmunologiczne.
Wszelkiego rodzaju bóle: ból kolan, ból pooperacyjny, ból szyi, ból twarzy (w tym zaburzenia czaszkowo-żuchwowe), ból w stomatologii (w tym ból zębów i dysfunkcja skroniowo-żuchwowa), bóle krzyża, bóle menstruacyjne, bóle głowy, ból brzucha, ból gardła (w tym zapalenie migdałków), ból ucha. Choroby ortopedyczno reumatologiczne takie jak: rwa kulszowa, ostry ból kręgosłupa, zapalenie stawów barku, łokieć tenisisty, reumatoidalne zapalenie stawów, zespół cieśni nadgarstka, dnawe zapalenie stawów, sztywna szyja, zaburzenia czynności stawów skroniowo-żuchowowych, zapalenie kości i stawów.
W położnictwie i ginekologii: Niepłodność, indukcja porodu, korekta złego ułożenia płodu, poranne mdłości, bóle porodowe, problemy z laktacją, zespół cewki moczowej u kobiet, zespół napięcia przedmiesiączkowego, zespół policystycznych jajników, endometrioza, mięśniaki, objawy towarzyszące menopauzie, zaburzenia seksualne u mężczyzn i kobiet.
W onkologii: niekorzystne reakcje na radioterapię i / lub chemioterapię, nudności i wymioty, ostra czkawka, ból nowotworowy, rekonwalescencja pooperacyjna.
Neurologia i psychiatria: depresja (w tym nerwica depresyjna i depresja poudarowa), bezsenność, uszkodzenie czaszkowo-mózgowe (zamknięte), uzależnienie od alkoholu i detoksykacja, uzależnienie od tytoniu, zespół bólu korzeniowego i pseudokorzeniowego, drgawki u niemowląt, porażenie, śpiączka, demencja naczyniowa, neuralgie.
Dermatologia: świąd, trądzik, odczyny alergiczne.
A dodatkowo chcę byś wiedział, że każdego dnia na całym świecie prowadzone są badania naukowe, które potwierdzają działanie akupunktury z naukowego, zachodniego, punktu widzenia. Jeżeli chcesz zgłębić temat zapraszam na stronę www.evidencebasedacupuncture.org
Sam zabieg akupunktury trwa około 30 min, poprzedzony zawsze jest szerokim wywiadem i badaniem zgodnie ze sztuką diagnozowania Medycyny Chińskiej.
Wizyta akupunkturowa trwa około 60 min ( pierwsza 90 min a nawet dłużej czasami).