Herbatka Świąteczna

Jest smaczna i ułatwi przetrawienie nam świątecznego obżarstwa!

Co nam w tym pomoże? Oczywiście mądrość Medycyny Chińskiej, chińskich ziół i tego co możemy na naszych Polskich polach uzbierać.

Moje ukochane daktyle Da Zao czyli inaczej Chińskie Daktyle lub Owoc Głożyny Pospolitej.
Wzmacniają QI i Krew, generują płyny, wzmacniają Śledzionę i Żołądek. Dodadzą kopa naszemu układowi trawiennemu, aby miał siłę przetrawić wszystko co powinien. I ten serniczek z karpiem i ta wścibską ciotkę czy ukochaną teściową.

W tym trawieniu zdecydowanie wzmacniać będzie też skórka dojrzałej mandarynki czyli Chen Pi. Ona również pobudza przepływ Qi. Niweluje uczucie zablokowania lub rozpierania w klatce piersiowej, mdłości, czkawka, odbijanie. Osusza wilgoć i zmniejsza śluz (przez co np. zmniejsza cellulit ;-p).

Owoc kolcowoju czyli Gou Qi Zi. Nieśmiertelna jagoda goji. Odżywia Wątrobę i Nerki, niedobór Yin i Krwi. Idealna na Zimę( i każdą inna porę roku tak naprawdę). Wspomoże fantastycznie wszystkie inne zioła. Działa jak eliksir długowieczności.

Natomiast takie kwadraciki wyglądające jak gips to grzyb pod dźwięczna nazwą Fu Ling. Usuwa wilgoć, przekształca śluz, wzmacnia Śledzionę. Uspokaja Shen.

Macierzanka. Ziele macierzanki piaskowej dokładnie. Poza swoimi licznymi właściwościami wspierającymi układ oddechowy i odpornościowy zwiększa wydzielanie soku żołądkowego. A w średniowieczu znajdowała się na liście czarodziejskich ziół – może dlatego, że używano jej wraz z piwem dla pozbycia się nieśmiałości.

Kozieradka. Nasienie. Podobnie jak macierzanka ma wiele wspaniałych właściwości (wykrztuśne, przeciwzapalne, tonizujące czy uwaga! stymulujące wzrost piersi) ale dziś chodzi nam o te pobudzające wydzielanie śliny, soku żołądkowego i trzustkowego, ułatwiają trawienie pokarmów i przyswajanie ich składników.

I koperek. A konkretnie nasienie kopru włoskiego. Jedna z najdłużej znanych roślin leczniczych. Działa m.in. rozkurczająco, zmniejszając napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego, pobudza wydzielanie soku żołądkowego. Wzmaga ruchy perystaltyczne jelit, przeciwdziała wzdęciom i kółkom jelitowym. Przywraca prawidłowy przebieg trawienia. Ma szerokie działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, oczyszczające. W medycynie chińskiej zalecany jest przy zatruciach, bólach brzucha i niestrawnościach oraz przepuklinach.

Podstawową substancja czynna w owocach kolendry jest zawarty w olejku eterycznym linalol, który działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego dróg żółciowych. Ułatwia przepływ żółci i soku trzustkowego do dwunastnicy. To z kolei ułatwia trawienie, pobudza wydzielanie soku żołądkowego. Hamuje tez nadmierną fermentację jelitową.

Mięta polej według literatury świętej Hildegardy wspomaga trawienie, zwalcza zgagę, czy problemy z odbijaniem się potraw. Pomaga w zapaleniu żołądka, pęcherza czy jelita grubego. Wg św. Hildegardy ma ona moc 15 ziół.

A więcej o tym jak przetrawić Święta możecie poczytać tutaj -> KLIK.